Vyhledávání podle rozměru

Koupit pneumatiky pro obytný vůz

Pneumatiky pro obytné vozy mají na bočnicích označení "CP". Jsou speciálně navržené tak, aby odolávaly silnému zatížení a vydržely déle než klasické pneumatiky.

Pozor – při jízdě musí být pneumatika správně nahuštěná. Při poklesu tlaku v pneumatikách dochází ke snížení jejich nosnosti. U těžkých nákladních vozů, jako jsou obytné vozy, může dojít k nevratnému poškození běhounu.

Je nutné více hustit zadní pneumatiky obytného vozu?

Pneumatiky s označením "CP" lze na zadní nápravě obytného vozu přehustit o 0,75 bar. Neuvádí-li výrobce jinak, můžete pneumatiky vpředu nahustit na 4,75 bar a na 5,5 bar vzadu. U pneumatik s označením "CP" nedojde k deformaci běhounu, protože jsou navržené tak, aby odolávaly těmto vyšším tlakům.

Které pneumatiky zakoupit pro obytný vůz?

 • Michelin XC Camping
 • Michelin Agilis Camping
 • Michelin Agilis Alpin
 • Pirelli Camper L6
 • Pirelli Chrono Camper
 • Pirelli Carrier Camper
 • Continental VancoCamper

Nejoblíbenější velikosti:

Vydat se na dobrodružství a dopřát si dobré úniky během dovolené, to je Graal pro všechny milovníky cestování a krásných destinací s karavany. Aby jste nezůstali uvězněni na kraji silnice a nemuseli čekat na příjezd odtahového vozu, je lepší důkladně zkontrolovat stav vašich pneumatik. Mít vybavení pneumatikami, které jsou přizpůsobené a v dobrém stavu, je minimální požadavek pro cestování s lehkou myslí. V tomto průvodci, který vám nabízí Pneuleader.cz, objevte užitečné rady, jak si vybrat pneumatiky pro váš karavan a jak dlouho využívat vaší investice.

Proč nepoužívat klasické pneumatiky pro karavan?

Karavan je těžší než klasické osobní automobily. Tento univerzální dopravní prostředek je také vybaven tak, aby byl mobilním bydlením (kuchyně, koupelna, toalety...). Je tedy nutné, aby měl kola schopná nést těžké náklady.

Z tohoto důvodu výrobci vyvinuli odolnější a pevnější pneumatiky. Karavan je zařazen mezi užitková vozidla a je standardně vybaven pneumatikami s označením C. Jsou to homologované pneumatiky doporučené pro užitková vozidla a dodávky. Karavany však nesou mnohem větší náklady než tyto kategorie vozidel. Proto je rozumnější zvolit posílenou pneumatiku s označením CP.

Pneumatiky pro karavany označené CP se mnohem lépe přizpůsobují nárokům, které toto dovolenkové vozidlo klade, a jeho hmotnost může dosáhnout 3,5 tuny. Nejenže odolávají větším tlakům (až do 5,5 baru), ale také umožňují klidné dlouhé cesty. Je to tedy ideální volba.

Jak si vybrat pneumatiky pro váš karavan?

Pneumatiky pro karavany existují v mnoha variantách: velikosti, indexy rychlosti a zatížení, značky... Model tedy nevybíráme náhodně. Zde je několik rad, které vám pomohou vybrat model pneumatiky, který se dokonale přizpůsobí vašemu karavanu.

Rozměry pneumatik karavanu

Aby jste nekoupili pneumatiky, které jsou pro vaše vozidlo příliš malé nebo příliš velké, může vás vést zápis, který se nachází na boku vašich pneumatik. Je to ve formátu: 195/65 R15 91V (to je příklad).

Číslo 195 pak představuje šířku pneumatiky v milimetrech. Číslo 65 je její výška vyjádřená v procentech šířky. Písmeno R znamená, že je radiálního typu. Podívejte se tedy na tento zápis a objednejte modely, které mají stejné rozměry.

Index zatížení a rychlosti

Ne všechny karavany mají stejnou velikost. Zatímco některá vozidla mohou vážit více než 3,5 tuny, jiná jsou mnohem lehčí. Pneumatiky, které nemohou unést hmotnost vozidla, mohou prasknout v provozu a ohrozit váš život. Aby se tomu zabránilo, zohledněte index zatížení doporučený výrobcem při výběru.

Index zatížení je hmotnost (v kg), kterou může pneumatika unést. Je také nutné dodržovat index rychlosti. Tato konstanta je maximální rychlost, při které může pneumatika jezdit za dobrých podmínek.

Kde můžeme najít hodnoty těchto dvou indexů? Stále uvažujeme výše uvedený příklad. Číslo předcházející písmenu V (91) udává index zatížení. Index 91 znamená, že kolo nemůže nést více než 615 kg.

Co se týče indexu rychlosti, je reprezentován jedním nebo více písmeny (zde V, což znamená, že rychlost pneumatiky nesmí překročit 240 km/h). Pro více informací o těchto dvou parametrech si přečtěte náš průvodce indexy zatížení a rychlosti.

Pořiďte si zimní pneumatiky na zimu

Zima a její omezení jsou nevyhnutelné. Pokud musíte cestovat s karavanem během této sezóny, budete muset jeho kola vybavit zimními pneumatikami. Je to specifická kategorie pneumatik, kterou snadno rozpoznáte podle označení 3PMSF (vločka sněhu obklopená třemi horskými špičkami) na boku.

Zimní pneumatiky jsou navrženy tak, aby odolávaly drsným podmínkám chladných ročních období. Zajišťují větší bezpečnost při řízení a chrání vás před vyjetím z cesty a skluzem. Použití pneumatik 3PMSF není ve Francii povinné. Ale zákon to vyžaduje v některých evropských zemích (například v Německu) v zimní sezóně na zasněžených nebo ledových silnicích.

Pneumatika 4 roční období, dobrý kompromis pro celý rok

Pokud jste nomád a jezdíte po celý rok, zjistíte, že pneumatiky All Season jsou praktičtější. Jsou univerzální a optimálně se přizpůsobují nárokům asfaltu v létě a náročným terénům. Tyto pneumatiky také dobře odolávají chladu a poskytují uspokojivý výkon. Tyto modely 4S však nejsou navrženy tak, aby odolávaly účinkům extrémní zimy. V zimě budou méně výkonné než zimní pneumatika a v létě to bude stejné, pokud je porovnáme s klasickou pneumatikou pro karavany. Pokud se však nevydáváte do hor a na velmi ledové cesty během chladných období, je to dobrý kompromis.

Kdy byste měli vyměnit kola karavanu?

Je velmi těžké být kategorický ohledně životnosti pneumatik karavanu. Je třeba vzít v úvahu několik parametrů, zejména frekvenci použití, typy silnic, údržbu...

Je třeba vzít v úvahu:

 • Stav gumy (suchá nebo zcela šedá, již není výkonná) ;
 • Míru opotřebení pneumatiky (dosáhla indikátoru opotřebení) ;
 • Datum výroby kola (přirozené opotřebení se zvyšuje a výkon se s časem výrazně snižuje) …

Chcete-li vědět, jak přečíst datum výroby pneumatiky, můžete si přečíst náš článek věnovaný DOT pneumatik.

Navíc zákon vyžaduje výměnu pneumatiky, když dosáhne indikátoru opotřebení. Pokud máte pochybnosti, nechte kola vašeho vozidla prohlédnout odborníkem, aby vás nasměroval.

Jak prodloužit životnost pneumatik karavanu?

Odhaduje se, že karavan je v průměru používán 17krát do roka. Přesto mnoho majitelů karavanů má tendenci zanedbávat údržbu vozidla. Je to však nezbytné pro dlouhověkost všech automobilů. Co dělat pro prevenci předčasného opotřebení pneumatik karavanu a prodloužení jejich životnosti? Je třeba:

 • Pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách, aby nebyly nedostatečně nafouknuté nebo příliš nafouknuté během jízdy ;
 • Vždy před jízdou zkontrolovat, zda je nesená zátěž správně rozložena na vozidle…

Zde je další tip, který můžete vyzkoušet: permutace předních a zadních kol. Přední kola, která plní jak motorové, tak řídící funkce, se obecně opotřebovávají rychleji. Jejich výměna za kola na zadní straně každých 10 000 kilometrů může skutečně prodloužit jejich životnost. Ujistěte se však, že dodržujete indexy zatížení.

LiveChat
Whatsapp Messenger